Анатолiй Денисович Косматенко  /

А.Д. Косматенко ріс серед щирих працелюбних людей

Над мальовничими берегами річки Мокрі Яли широко розкинулось велике красиве село Времівка. Тут 3 жовтня 1921р. у селянській родині народився Анатолій Денисович Косматенко-майбутній байкар, класик української сатири та гумору.
Ріс серед широких працелюбних людей. Закінчивши Нескученську семирічку, Анатолій продовжив навчання у Великоновосілківській школі, котру закінчив у 1939 році.
Потім Велика Вітчизняна війна.

Анатолій Денисович Косматенко
Якщо згадати, що Косматенко вісім років віддав армії, пройшов усю війну, то стане зрозумілим, як самовіддано він працював.

Після війни рік працює вчителем української мови та літератури в Нескученській школі, а в 1948 році поступає вчитися в Київський університет ім. Т. Шевченка на філологічний факультет, який закінчив в 1953 році.
Видатний прозаїк України Юрій Мушкетик згадує: « З випуску 1953 року нас, письменників, 5. Письменниками ми стали великою мірою завдяки йому. Писали ми всі, хто потайки, хто відкрито, але він навчив нас серйозного ставлення до літературної праці.» Працюючи в журналі «Дніпро», «Перець», син колгоспників і дитя природи сягнув омріяного ідеалу-став поетом, байкарем, мірилом правди і доброчесності, глибоко знав та шанував джерела народних звичаїв та традиції рідного краю. Для Косматенка Донеччина-святиня:

Мій батько, сповнений надій
Рукою вдалеч показав.
«Люби цю землю, сину мій.
Люби завжди. Завжди!»- сказав.


Прийшов у літературу тихо, негаласливо, Не був пестунчиком в редакціях, не звик, щоб до нього ставились по-особливому. Його відзначала навстіж відкритість, порядність, безкорисливість. Це не тільки від природи батьків, це ще й результат самовиховання.

Закохавшись у жанр сатири і гумору, поет створив за життя своє коротке біля 200 байок, поем, пісень. Більше ніж байкарі України доказав словом, що наша мова — найдорожчий скарб людини.

А.Д. Косматенко: відомі й маловідомі сторінки життя байкаря
Квіти у вінок пам 'яті поета...
Перед хатою байкаря
Штрихи до портрета та слово про байкаря
Анатолій Косматенко — времівський мудрець
А.Д. Косматенко «Двері»
А.Д. Косматенко «Мармур і вапно»
А.Д. Косматенко «Золоті Ворота»